Çalışma Alanları

Aile Hukuku ve Boşanma

Yaşamakta olduğumuz Korona virüs tehlikesi nedeniyle alınan kararlar neticesinde yeni çalışma koşulları oluşmuş ve bu temelde pek çok özel kuruluş ve avukatlar kamu sağlığı tedbirleri bağlamında evden çalışma sistemine geçilmiştir.Bu dönemde danışanlarımıza hukuki danışmanlık verdikten sonra talep etmeleri halinde eşleri aleyhine anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma davası açma imkanları bulunmaktadır.Boşanma davaları Uyap yolu ile hızlı bir şekilde dava açılarak karşı tarafa tebligat yapılabilinir.

Aile Hukuku ve Boşanma kapsamında kişilerin çözüme kavuşmasını istedikleri Anlaşmalı Boşanma, Çekişmeli Boşanma, Velayetin Değiştirilmesi Davası, Nafaka davaları, Tazminat Davaları, Mal Paylaşımı Davası, Evlenmeye İzin ( iddet) Müddetinin Kaldırılması davası, Soybağının Reddi Davası, Babalık Davası, Yurtdışında Boşanma vs gibi konularda hukuki danışmanlık hizmeti vererek dava açar, çözüm odaklı sonuca bağlarız.

BOŞANMAK MI İSTİYORSUNUZ? 

Boşanma davası açmadan önce haklarınızı öğrenmek için uzman boşanma avukatından hukuki danışmanlık almanızda yarar vardır.

Boşanmaya karar verdiniz, boşanmanın hızlı bir şekilde sonuçlanmasını istiyorsanız, bu konuda Uzman Boşanma Avukatı aracılığı ile dava açmanızda fayda vardır.

Uzman boşanma avukatından yardım alınması, ileride doğabilecek hak kayıplarının önüne geçilebilmesi ve kişinin manevi olarak hassas olduğu dönemde maddi yönden de kayıp yaşamaması bakımından önem taşır.Bu süreçteki tüm hukuki sorularınızı yanıt bulmak için 0532 777 03 25  No’lu telefondan bizi arayarak danışabilirsiniz.

Boşanma Davasının Türleri

Türk Medeni Kanunumuzda Boşanma;

Anlaşmalı Boşanma

veya

Çekişmeli  Boşanma Davası olarak iki türlüdür.

1-Anlaşmalı Boşanma Davası:

Eşler boşanma, nafaka, velayet, tazminat, mal paylaşımı gibi konularda anlaşma sağladığı takdirde “usulüne uygun bir protokol” ile anlaşmalı boşanma davası açılır.

Daha çok Boşanma  ve Aile Hukuku  davaları olan ofisimizde  boşanma davalarında en yakın tarihe duruşma günü alınarak, anlaşmalı boşanma davanız tek celsede sonuçlanır.

2-Çekişmeli Boşanma Davası:

Eşler arasında Boşanma, Nafaka, Velayet, Maddi ve Manevi Tazminat, Mal Paylaşımı gibi taleplerden en az birinde dahi anlaşma sağlanamayan durumlarda “Çekişmeli Boşanma Davası “ açılması gerekmektedir.

Boşanma Davası Açan Kadının/Erkeğin Talepleri Nelerdir ?

 • Boşanma davası açılırken tedbir talepli “Aile Konutu Tahsisi”
 • Çocuklar için  İştirak Nafakası
 • Eş için Yoksulluk Nafakası
 • Maddi-Manevi Tazminat
 • Dava sırasında Geçici Velayet
 • Boşanma davası devam ederken kendisine geçici velayet bırakılmayan eş için çocuklarla ortak kişisel ilişki kurulması
 • Velayet
 • Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair Uzaklaştırma Kararı

Çekişmeli Boşanma Davası uzmanlık,bilgi,beceri gerektiren teknik bir davadır.Uzman Boşanma Avukatımızdan ayrıntılı bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

YURT DIŞINDA BOŞANANLAR?

Yurt dışında boşananlar veya yurt dışında yabancı biri ile evli olan Türk vatandaşı o ülkenin yetkili mahkemesinde boşandıktan sonra bu boşanma kararını Türk mahkemelerinde onaylatmak zorundadır.Bu onaylatma işlemine “ Tanıma Davası” denir.

Yabancı mahkemede boşanılırken, mahkeme boşanmanın yanında ayrıca velayete,nafakaya ve tazminata ilişkin karar da vermişse bu takdirde açılacak dava Tenfiz davasıdır.

BOŞANDIKTAN SONRA KADININ EVLENEBİLMESİ

Kadın boşanmasının kesinleşmesinden 300 gün sonra evlenebilir.Bu süreyi beklemeyip hemen bir başka kişi ile  evlenmek istiyor ve hamile değil ise  “iddet süresini yani 300 günü beklemeden  yeni eşi ile evlenebilmek için “Evlenmeye izin” davası açılmalıdır.Hukuki Danışmanlık için bizi arayabilir, kısa sürede evlenebilirsiniz.

ÇOCUĞUN KENDİNİZDEN OLMADIĞINI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Erkek eş, çocuğun kendisinden olmadığını iddia ediyorsa soybağının reddi davası  açılarak babalık karinesi çürütülür.Soybağının reddi davası, ana ve çocuğa karşı açılır.

Hukuk Büromuzda Aile Hukuku Alanında Verilen Hizmetler

 • Evlilik Sözleşmesi ve Mal Rejimi Sözleşmesi Hazırlanması
 • Anlaşmalı Boşanma Protokolü Düzenleme
 • Anlaşmalı Boşanma Davası
 • Çekişmeli Boşanma Davası (Nafaka,Velayet,Tazminat talepli)
 • Nafaka Davaları
 • İştirak-Yoksulluk-Eğitim Nafakası Davaları
 1. Nafakanın Arttırılması Davaları
 2. Nafakanın Azaltılması Davaları
 3. Velayet Davaları-Velayetin Değiştirilmesi
 4. Tazminat Davaları
 5. Mal Paylaşımı Davaları
 6. Boşanma davasından önce veya boşanma davası devam ederken Eş’in mal kaçırmasını önlemek için  Tasarruf’un İptali Davaları
 7. Soybağı’nın Reddi ve Düzeltilmesi Davaları
 8. Babalık Davası
 9. Evliliğin iptali Davaları
 10. Ailenin Korunması ve Kadına karşı Şiddetin Önlenmesi hakkında kanun çerçevesinde tedbir kararları
 11. Yabancı ülkede boşanma –Tanıma ve Tenfiz Davaları
 12. Eşin tasarruf yetkisinin sınırlandırılması
Telefon Hemen Ara
Whatsapp WhatsApp